top of page

TERÁPIA

kiket szólít meg a művészeti terápia?
 
 

 

EGYÉNI FORMA:

 

Az egyéni terápiát annak ajánlanám, aki szeretne kipróbálni képzőművészeti technikákat annak érdekében, hogy bizonyos elakadásaiban előremozduljon. A művészetterápia jó hatással van többek között a következő esetekben (kiegészítő terápiaként erősítve a pszichoterápiát vagy gyógyszeres terápiát):

 

  • szociális fóbia (lámpaláz)

  • pánikbetegség

  • speciális fóbiák (pl. chromofóbia, színektől való félelem)

  • szorongás

  • önértékelési zavarok

  • kamaszoknál  (félénkség, szégyenlősség, magatartási problémák, beilleszkedési nehézségek)

  • Asperger szindróma, illetve az autizmus enyhébb esetei

  • figyelemzavar, hiperaktivitás

  • stressz oldása

  • általános testi-lelki rekreáció, feltöltődés

  • betegségmegelőzés

 

 

Az egyéni alkalmazást akkor ajánlom, amikor a páciens fizikai vagy pszichés állapota igényli a diszkrét, biztonságos segítő közeget, például még nem szívesen vesz részt társaságban. Jó azonban, ha a folyamat következő állomása a csoport, ahol a páciens a társas közeg adta lehetőségeket is tudja élvezni, a visszajelzés és a többiek rezdüléseinek jótékony hatásával is tud élni.

 

Az elkészült alkotáshoz képest fontosabb a folyamat maga, illetve a változás lehetősége, amit az önkifejezés teremt meg. Ezt a belső folyamatot érdemes előtérbe helyezni, és emellett élvezni a kész alkotás esztétikai minőségét is.

A műhelymunka célja: a jobb életminőség (változás, gyógyulás), az egészség megőrzése és a kreativitás fejlesztése az önkifejezés által. Mindez elősegíti a lelki-szellemi energiák konstruktív irányba áramlását, a személyiség  fejlődését és individualizációját.

 

Az egyéni terápiás folyamat előnye, hogy olyan lelki ráhangolódást érhetünk el a páciensnél, ami a csoportban a tartózkodás, a megnyiltakozástól való félelem miatt eleinte nem lehetséges. Ha a kliens az egyéni munkák során megerősödik, megtapasztalja saját határait, sikerélménye lesz, később könnyebben vállalja a csoportos munkát is.

CSOPORTOK:

 

  • kamaszok önismereti igénye, illetve speciális problémái mentén (például intézetben neveltek kapcsolati nehézségei miatt) alakuló csoport

  • PÁRKÖR olyan pároknak, akik kapcsolatukban elakadtak, elbizonytalanodtak vagy eltávolodtak. A PÁRKÖR művészetterápiás foglalkozásain újra ráérezhettek kapcsolatotok lényegére. Egyrészt az együttes alkotásban igazán kettesben lehettek a családi és egyéb szerepeitektől függetlenül, férfiként és nőként tekinthettek egymásra. Másrészt például a maszkkészítés vagy a tükörjátékok során megélhetitek
    összetartozásotokat, de megfogalmazhatjátok különbözőségeiteket, a párkapcsolaton belüli egyediségeteket is. A közös festés, agyagozás, montázskészítés, a színekkel való játék által felidézhetitek a kapcsolat erőforrásait, a szerelmes időket, amiből muníciót gyűjthettek a problémák megoldásához. A csoportban hat-nyolc másik párral együtt vehettek részt.

  • női csoport (kismama-csoport, vagy más életmódbeli változást kísérő csoport)

  • anyacsoport speciális problémával élő (sajátos nevelési igényű) gyerekek anyáinak

  • szülőcsoport

  • Asperger szindrómás fiatalok csoportja (társas beilleszkedést, kölcsönös kommunikációt, egyéni életvezetést segítendő)

  • kreatív, a természetes önkifejezést segítő csoport, a képzőművészet, az improvizációs színház és mozgásművészetek elemeit ötvözve

Amikor az alkotói folyamatban katarzisélményt élünk át, átformálódhat saját magunkról alkotott képünk. Az érzelmi ráhangolódás, a több folyamatban megélt sikerélmény kikapcsoló, rekreációs hatása mellett elindulhat egyfajta öngyógyító folyamat. Hinni tudunk saját magunkban, saját erőinkben és képességeinkben, amiket eddig talán nem is ismertünk.

 

Ha ezeket egy csoportban ki tudjuk fejezni, akkor társas kapcsolataink új minőséget nyerhetnek. Fejlődik érzelmi és akarati életünk, megérző és beleélő készségünk, a láthatóvá váló képek hatására pedig mélyebb gondolataink is megmutatkozhatnak. A velünk született kreativitás újraélése felszabadít, új erőket mozgósít. Mindez segíti a harmónia megélését, örömeink kifejezését és céljaink elérését.

Akvarellfestés

 

Az eljárás  sajátossága, hogy a vizes papír és a színek játékának hatása kiszámíthatatlan változásokat hoz létre. Mindez elemi hatással van készítőjére: örömöt, izgalmat nyújt. Oldja a szorongást, csökkenti a teljesítménykényszert, hozzásegít  önmagunk elfogadásához, a spontaneitás megéléséhez. Énerősítő hatású. Kényszeres, túlkontrolláló, szorongó embereknél gyógyító hatással bír. A depressziós tüneteket is oldja. Hangulatjavító, a belső figyelmet és a kifelé fordulást egyaránt segítő, relaxáló hatása van.

 

NÉHÁNY TECHNIKA

és lehetséges hatásai - a teljesség igénye nélkül

Agyagozás, kerámia

 

Az egész személyiséget megmozgatja, az egész testet aktivizálja, lazítóan hat az izmokra, és a nagymozgásokon keresztül (gyúrás) a finommozgások felé vezet (mintázás). Elsősorban a hasból indul ki, ezután a test központi területe kapcsolódik be a mozgásfolyamatba. Nem "fejből" indítja az aktivitást, mint korunk legtöbb tevékenysége, ezért hatására könnyebben aktivizálódnak a mélyebb lelki működések. Kevésbé intellektuális. Klinikai terápia kiegészítéseként különösen szorongások, pánikbetegség és kényszeres tünetek gyógyulási folyamatában segíthet.

 

Montázs, kollázs

 

A szétválasztás, összeillesztés, újraértelmezés folyamatáról szól. Különféle képek, fotók és a környezet tárgyainak újraértelmezéséből születik, belső fantáziánk komponálásával. Ez a folyamat segíti az alkalmazkodást, oldja a merevséget, rugalmassá tesz, és hozzásegít a realitáshoz való illeszkedéshez. Segítségével úgy tudjuk megmutatni vágyainkat, gondolatainkat, hogy egészen eredeti, csak ránk jellemző, merész asszociációink esztétikai minőséget is közvetítenek a többiek számára.

 

Ceruza, tus, kréta

 

Fejleszti a figyelmet és a koncentrációt, kitartást, fegyelmezettséget ad, segíti a tudatosodást. Elsősorban a kognitív folyamatokra hat. Hasznos kiegészítő terápiaként, illetve a jó közérzet szinten tartására hiperaktív, érzelmi és hangulati labilitás esetén, valamint mániás-depressziós állapotok, és kényszeres zavarok terápiájában.

bottom of page