top of page

Mozaik

kézművesség, díszítés és terápiás folyamat

 

 

A mozaik az a műfaj, ami nekem egyszerre jelenti a kézművességet és a terápiás elmélyülés lehetőségét. Amit azonban tudni kell róla: a mozaik sok kis darabkából összeállított felület, amit csemperagasztóval rögzítünk egy falra, betonra vagy falapra, utána kitöltjük a réseket fugázóanyaggal, amit szépen tisztára polírozunk száradás után.

 

Ha az a cél, hogy környezet-tudatosság is legyen benne - és nekem ez is nagyon fontos - akkor az egész folyamatot hosszas gyűjtögetés előzi meg. Figyelmesen kell járni az úton, s ha valahol építkezés, lakásfelújítás után áll egy konténer, bátran bele kell nézni, hátha került bele egy-két szebb törött burkolólap. Legjobb, ha színes...

Ezeket gyűjtögetjük, akár az otthon eltört egyéb csészékkel, tányérokkal együtt, amiket már régebben félretettünk. Egy idő után fura szokásunknak híre megy, és jönnek a barátoktól is különleges darabok.

 

Ha ez a gyűjtögetős, készülődős, aprólékos folyamat találkozik a megrendelő elképzelésével is (aki olyan egyedi lakásdíszt szeretne otthon, amit nem kap meg egyetlen barkácsáruházban sem), akkor jöhet az iparos munka. Törés, vágás, csiszolás (igen, minden egyes darab minden egyes élén), szortírozás, komponálás, ragasztás, fugázás, tisztítás...

Itt kezdődik a terápia, ahol a terv és az alkotás összeér: A gyűjtögetés-készülődés felkészít arra, hogy a haszontalannak véltből ismét hasznosat teremtek majd. A rakosgatás, ami hosszú ideig tart, szintén izgalmas. Ha az ember szereti a színeket, és örömét leli egymás mellé rakosgatásukban, akkor olyan belső folyamatokhoz nyúlhat vissza magában, amelyeket utoljára talán gyerekkorában élt meg. Valamit valamihez tenni, valamit valamire gondolni, emlékeket, érzéseket hív elő - és ez maga a gyógyító önkifejezés lehetősége. Hiszen a sok apró részből összeáll valami egyedi, megismételhetetlen egész, ami "egészen" új minőség. Közben minden formálódik, minden alakul: mi is és a felület is. Úgy változik kezünk között a kép, ahogy mi változtatunk rajta. Mi teremtjük. Aztán a végén megcsillan az új, az élettel teli képmás.

 

Mozaik a tervezőasztalon és beágyazva a saját környzetében:

      a kettő sosem teljesen ugyanaz...

A kész munkákat egy többgyermekes

waldorfos családnak készítettem.

Ebben a kultúrában nagyon fontosak

a színek és a kézműves alkotások...

bottom of page